Ahuva Arie of West Windsor was the first-place winner in the Mixed Media – Non-Professional category for her collage titled “The Balcony” at the 2012 Mercer County Senior Art Show.

Ahuva Arie of West Windsor was the first-place winner in the Mixed Media – Non-Professional category for her collage titled “The Balcony” at the 2012 Mercer County Senior Art Show.
MEDIA CONTACT: Julie Willmot
(609) 278-7137

TRENTON, N.J. - The annual Mercer County Senior Art Show culminated recently with the naming of prize winners in about a dozen categories.

The exhibit, held July 18 through Aug. 3 at the Meadow Lakes Retirement Community in East Windsor, featured original works of art created within the last three years, from drawings to paintings to crafts, by Mercer County residents age 60 or older. Winners move on to the statewide competition, the New Jersey Senior Citizen Art Show, in October.

Following is a list of the prize-winning artists by category:
  • Acrylics – Non-professional
    First place, Beth K. Wham of Hightstown, “2011’s Hot Models,” Acrylic
    Second place, Frank M. Scarpati of Lawrence, “Roses,” Acrylic
  • Craft – Non-Professional
    First place, Sue S. Chiu of Lawrence, “Lidded Basket Jar,” Clay-Craft
    Second place, Kathryn Deguire of East Windsor, “Homage to Judy Stein,” Stained Glass
  • Mixed Media – Non-Professional
    First place, Ahuva Arie of West Windsor, “The Balcony,” Collage
    Second place, Mary S. Johnson of East Windsor, “The Crocodile,” Mixed Media
  • Oils – Non-Professional
    First place, Richard Snarski of Hamilton, “Peter’s Pool,” Oil
    Second place, Norman Fesmire of Pennington, “Sam,” Oil
  • Photography – Non-Professional
    First place, Judy Filipponi of Robbinsville, “Biding Time in the Village,” Digital Photography
    Second place, Anne Benedict of East Windsor, “The Great Egret is Landing,” Photography
  • Photography – Professional
    First place, Gerald P. Sternberg of Pennington, “Tree of Life,” Photography
    Second place, Walter Varan of Ewing, Untitled, Photography
  • Watercolors – Non-Professional
    First place, Terry Goldstein of East Windsor, “Village on the Hill,” Watercolor/Gouache
    Second place, Huiyi Huang of East Windsor, “Longlife & Happiness,” Watercolor
  • Watercolors – Professional
    First place, Suzanne M. Hunt of Princeton, “It’s a Hoot,” Watercolor
    Second place, Margaret Rosen of East Windsor, “Prism,” Watercolor & Ink
  • Works on Paper – Non-Professional
    First place, David T. Potts of Hamilton, “The Sea Maiden,” Pen & Ink
    Second place, Ming Ji of Princeton, “Lakeside,” Chinese Ink
  • Works on Paper – Professional
    First place, Victoria Chu Moy of Princeton, “Caryatid,” Conte Pencil
    Second place, Robert Allard of Hamilton, “West Creek Chair House,” Pencil
  • Best in Show
    David T. Potts of Hamilton, “The Sea Maiden,” Pen & Ink
  • County Intern Award
    David T. Potts of Hamilton for “The Sea Maiden”
  • County Special Mention
    Manfred Peil of Robbinsville for his untitled work, an intricate drawing of three trees
top of page 01