NJDOE News
Robert C. Byrd Honors Scholarship
Award Recipients
2001
Congressional District #1
Emily Altadonna |
Mantua |
West Deptford High School |
Kathleen Degnan |
Woodbury Heights |
Gateway Regional High School |
Anisha Desai |
Voorhees |
Eastern Senior High School |
Michael Eith |
Woodbury |
West Deptford High School |
Paul Gilligan |
Westmont |
Haddon Township High School |
Jeffrey Jones |
Thorofare |
West Deptford High School |
Matthew Katcher |
Voorhees |
Eastern Senior High School |
Calvin Lew |
Voorhees |
Eastern Senior High School |
Erin ODea |
Sewell |
Washington Township High School |
Debleena Pain |
Voorhees |
Eastern Senior High School |
Ananda Ray |
Voorhees |
Eastern Senior High School |
Brian Smith |
Haddon Heights |
St. Josephs Preparatory School |
Matthew Tolnick |
Voorhees |
Eastern Senior High School |
Anthony Vitarelli |
Voorhees |
Eastern Senior High School |
Melissa Woodward |
Runnemede |
Triton Regional High School |
Congressional District #2
Mark Adkins |
Egg Harbor Twp |
Egg Harbor Twp High School |
Jesse Chandler |
Atlantic City |
Atlantic City High School |
Connie Choi |
Vineland |
Vineland High School South |
Annie Du |
Clayton |
Clayton High School |
Benjamin Eachus |
Linwood |
Mainland Regional High School |
Joshua Fung |
Vineland |
Vineland High School South |
Christine Malvasi |
Ventnor |
Atlantic City High School |
Sean McCarthy |
Hammonton |
Oakcrest High School |
Shawn Menz |
Cape May Ct House |
Middle Township High School |
Richard Park |
Smithville |
Absegami High School |
Suzanne Ryder |
Pitman |
Pitman High School |
Sarah Slavoff |
Elmer |
Arthur P. Schalick High School |
Jennifer Van Hettinga |
Egg Harbor Twp |
Holy Spirit High School |
Andrew Weekes |
Egg Harbor City |
Oakcrest High School |
Congressional District #3
Joshua Albrecht |
Toms River |
Toms River High School North |
Mark Alfano |
Southampton |
Lenape High School |
Daniel Caroff |
Moorestown |
Moorestown High School |
Joseph Cermatori |
Toms River |
Toms River High School East |
Michael diFilipo |
Marlton |
Cherokee High School |
Jacob Flomenberg |
Cherry Hill |
Cherry Hill High School East |
John Gercke |
Haddonfield |
Haddonfield Memorial High School |
Rebecca Gillespie |
Cherry Hill |
Cherry Hill High School East |
Melissa Haas |
Edgewater Park |
Holy Cross High School |
Marcin Hitczenko |
Cherry Hill |
Cherry Hill High School East |
Jason Jennings |
Cherry Hill |
Cherry Hill High School West |
Mark Klee |
Mt. Laurel |
Lenape High School |
Robert Koslow |
Cherry Hill |
Cherry Hill High School East |
Derek Liu |
Cherry Hill |
Cherry Hill High School East |
Jason Rice |
Toms River |
Toms River High School North |
Noah Saft |
Cherry Hill |
Cherry Hill High School West |
Congressional District #4
Alison Atkins |
Brick |
Brick Memorial High School |
Christopher Calla |
Hamilton |
Hamilton High School East |
Owen Conroy |
Point Pleasant |
Point Pleasant Borough High School |
Tierney Dwyer |
Howell |
Freehold Township High School |
Rebecca Follansbee |
Hightstown |
Hightstown High School |
Meghan Greene |
Hamilton |
Hamilton High School East |
Binish Hasan |
Hamilton |
Hamilton High School East |
Patrick Hosfield |
Manasquan |
Christian Brothers Academy |
Jonathan King |
Columbus |
Northern Burlington County High School |
Tse-jen Ku |
East Windsor |
Hightstown High School |
Monica Li |
Burlington |
Burlington Township High School |
Bryan McGuinness |
East Windsor |
Hightstown High School |
Leigha Salvo |
Wall |
Wall High School |
Mary Elizabeth Sullivan |
Allenwood |
Red Bank Catholic High School |
Thomas Wolf |
Brielle |
Christian Brothers Academy |
Katherine Zaleski |
Brielle |
Red Bank Catholic High School |
Congressional District #5
Bimal Chaudhari |
Closter |
Northern Valley Regional HS at Old Tappan |
Si Hwang Choi |
Cresskill |
Cresskill High School |
Yiktat Fung |
Ridgewood |
Ridgewood High School |
Lauren Herman |
Woodcliff Lake |
Pascack Hills High School |
Rachel Hoff |
Franklin |
Wallkill Valley Regional High School |
Douglas Hutton |
Ridgewood |
Ridgewood High School |
Ji Yeon Kim |
Harrington Park |
Northern Valley Regional HS at Old Tappan |
Sandra Kim |
West Milford |
West Milford Township High School |
Uree Kim |
Harrington Park |
Northern Valley Regional HS at Old Tappan |
Stephanie Lester |
Upper Saddle River |
Northern Highlands Regional High School |
Kyle McCarter |
Oakland |
Bergen Catholic High School |
Christopher Noe |
Montvale |
Pascack Hills High School |
Jesse Simons |
Allendale |
Northern Highlands Regional High School |
Adam Tarlowe |
Sussex |
Vernon Township High School |
Jamie Wolosky |
Tenafly |
Tenafly High School |
Congressional District #6
Amy Chao |
North Brunswick |
North Brunswick Township High School |
Brian Commaroto |
Middletown |
Middletown High School North |
Tiffany Danao |
Old Bridge |
Old Bridge High School |
Ashish Doshi |
Hazlet |
Raritan High School |
Andrea Kung |
Edison |
John P. Stevens High School |
Casey Lee |
Edison |
Edison High School |
Diana Lee |
Old Bridge |
Old Bridge High School |
David McCandlish |
Highland Park |
Highland Park High School |
Amil Mody |
Parlin |
Sayreville War Memorial High School |
Urania Ng |
Parlin |
Sayreville War Memorial High School |
Caroline Niziolek |
Parlin |
Mount Saint Mary Academy |
Julia Ott |
Middletown |
Middletown High School North |
Sahil Raina |
North Brunswick |
North Brunswick Township High School |
Sarah Rajtmajer |
Red Bank |
Middletown High School North |
Sarada Sakamuri |
Edison |
Edison High School |
Matthew Salzberg |
Edison |
John P. Stevens High School |
Congressional District #7
Aditya Dighe |
Fords |
Woodbridge High School |
Katie Ann Donnelly |
Cranford |
Cranford High School |
David Geenberg |
Westfield |
Westfield High School |
Veronica Heller |
Cranford |
Cranford High School |
Eileen Huang |
Hillsborough |
Hillsborough High School |
Therese Jones |
North Plainfield |
Bishop George Ahr High School |
Elizabeth Kung |
Warren |
Watchung Hills Regional High School |
Yvonne Lai |
Warren |
Watchung Hills Regional High School |
Noelle Layer |
Millburn |
Millburn High School |
Rehan Shamim |
Somerset |
Rutgers Preparatory School |
Michael Siuta |
Union |
Seton Hall Preparatory School |
Matthew Smith |
Warren |
Pingry School |
Nicholas Stroustrup |
Watchung |
Watchung Hills Regional High School |
Joseph Tadduni |
Edison |
John P. Stevens High School |
Bogdan Tereshchenko |
Summit |
Summit High School |
Congressional District #8
Eric Chen |
Wayne |
Wayne Hills High School |
Diane Christoforo |
West Orange |
Mount Saint Dominic Academy |
Brian Conroy |
Upper Montclair |
Montclair High School |
Christopher Dmytriw |
Cedar Grove |
Cedar Grove High School |
Kristen Faucetta |
Pompton Lakes |
Pompton Lakes High School |
Benjamin Galeota-Sprung |
South Orange |
Columbia High School |
Mark Goldin |
Wayne |
Wayne Valley Senior High School |
Dora Lubin |
Glen Ridge |
Glen Ridge High School |
Jason Lurie |
Wayne |
Wayne Hills High School |
Jared Noordyk |
Totowa |
Passaic Valley High School |
Anoop Patel |
West Orange |
West Orange High School |
James Romoser |
Wayne |
Wayne Valley High School |
Vanessa Selbst |
Montclair |
Montclair High School |
David Shin |
West Orange |
West Orange High School |
Ari Steinberg |
South Orange |
Columbia High School |
Jeremy Whang |
Wayne |
Wayne Valley High School |
Congressional District #9
Sarah Angelini |
Fort Lee |
Fort Lee High School |
Arjyo Chakravarti |
Secaucus |
Secaucus High School |
Laura Chiang |
River Edge |
River Dell Regional High School |
Brian Coar |
Secaucus |
Secaucus High School |
Monte Frenkel |
Fair Lawn |
Fair Lawn High School |
Eva Gladek |
Hasbrouck Heights |
United Nations International School |
Jin Young Kim |
Fort Lee |
Fort Lee High School |
Tamara Klajn |
Fort Lee |
Fort Lee High School |
Rachel Kohn-Obut |
Teaneck |
Teaneck High School |
Renee Kontnik |
Garfield |
Acad for the Advancement of Sci and Tech |
Eamon Monahan |
Rutherford |
Rutherford High School |
Jennifer OKeeffe |
River Edge |
River Dell Regional High School |
Daniel Popper |
Englewood |
The Frisch School |
Bethany Redding |
River Edge |
River Dell Regional High School |
Claire Snyder |
Teaneck |
Teaneck High School |
Congressional District #10
Liliana Acosta |
Newark |
Science High School |
Adewole Adegbonmire |
Irvington |
Irvington High School |
David Dodman |
Rahway |
Rahway High School |
Lashire Hull |
Newark |
University High School |
Deepani Jinadasa |
Rahway |
Rahway High School |
Shalana Lall |
Orange |
Orange High School |
Chau Wing Lam |
Rahway |
Rahway High School |
Alexander Lyashchenko |
Newark |
Oratory Preparatory School |
Andrew Magyar |
Rahway |
St. Joseph High School |
Christopher Malapit |
Elizabeth |
Union Catholic Regional High School |
Kelly McGuire |
Elizabeth |
Elizabeth High School |
Sheryl Quiatchon |
Bayonne |
Bayonne High School |
Michael Ng |
Hillside |
Hillside High School |
Rachel Rosenthal |
West Orange |
Kent Place School |
Edward Stephen |
Elizabeth |
Roselle Catholic High School |
Ayesha Zahiruddin |
Jersey City |
William L. Dickinson High School |
Congressional District #11
Sarah Abel |
Parsippany |
Parsippany High School |
Steven Alpert |
Livingston |
Livingston High School |
Christina Aragona |
Montville |
Montville Township High School |
Anthony Ford |
Chatham |
Chatham High School |
Gautam Gururaj |
Parsippany |
Parsippany High School |
Su Huang |
Parsippany |
Parsippany Hills High School |
Kristin Hudacek |
Morristown |
Pingry School |
Joanne Lai |
Morris Plains |
Parsippany Hills High School |
Christopher Moravek |
Somerville |
Somerville High School |
Na Ni |
Livingston |
Livingston High School |
Andrew Park |
Hopatcong |
Hopatcong High School |
David Ray |
Long Valley |
West Morris Central High School |
Zachary Surak |
Bridgewater |
Bridgewater-Raritan High School |
Hanna Tukachinsky |
Caldwell |
James Caldwell High School |
Daniel Waldman |
Fair Haven |
Rumson-Fair Haven Regional High School |
Timothy Wong |
Randolph |
Randolph High School |
Congressional District #12
Joanna Becker |
Little Silver |
Red Bank Regional High School |
Christina Bernardis |
Skillman |
Montgomery High School |
Susannah Dorfman |
Lebanon |
North Hunterdon High School |
Ishani Ganguli |
Princeton |
Princeton High School |
Yiyang Gong |
Dayton |
South Brunswick High School |
Emily Huang |
West Windsor |
West Windsor-Plainsboro High School South |
Neha Jeurkar |
Morganville |
Freehold High School |
John Lai |
East Brunswick |
East Brunswick High School |
Ian Le |
Princeton Junction |
West Windsor-Plainsboro High School South |
James Lee |
Holmdel |
Holmdel High School |
Clayton Myers |
Plainsboro |
The Lawrenceville School |
Arnold Park |
Princeton Junction |
The Lawrenceville School |
Daniel Peng |
Colts Neck |
Manalapan High School |
Jack Qian |
East Brunswick |
East Brunswick High School |
Sheela Raman |
Holmdel |
Holmdel High School |
David Scholl |
West Long Branch |
Christian Brothers Academy |
Mark Strohmaier |
Lebanon |
North Hunterdon High School |
Daria Zamolodchikov |
East Brunswick |
East Brunswick High School |
Congressional District #13
Jennifer Amico |
Secaucus |
High Tech High School |
Catherine Bender |
Bayonne |
Saint Dominic Academy |
Biren Bhatt |
Carteret |
Carteret High School |
Mariella Chilmaza |
Guttenberg |
Academy of the Holy Angels |
Jonathan Creswick |
Bayonne |
Bayonne High School |
Abraham Evans-El |
Irvington |
Madrasatu Ahlis Sunnah |
Nicholas Gavin |
Carteret |
Bishop George Ahr High School |
Karen Li |
Jersey City |
Saint Dominic Academy |
Eric Grysko |
Bayonne |
Bayonne High School |
Antonio Perez |
Union City |
St. Peters Preparatory School |
Sarah Probert |
Perth Amboy |
Perth Amboy High School |
Samantha Rebovich |
Perth Amboy |
Perth Amboy High School |
Veeraj Shah |
Jersey City |
High Tech High School |
Natasha Silber |
Perth Amboy |
Perth Amboy High School |
Guanyang Wang |
Harrison |
Queen of Peace High School |